niedziela, 3 listopada 2013

Powrót zza Blogowego Grobu

Neil napisał w środę 16 października 2013 r. o 20:48

Moja trasa się zakończyła, a ja jestem zmęczony i szczęśliwy.

Właśnie obejrzałem piękną, wzruszającą sztukę pt. The Events [Wydarzenia] w teatrze Young Vic, z udziałem Neve McIntosh i Rudiego Dharmalingama (oraz chóru). Sztuka była na temat empatii i przemocy, gorąco polecam.

Jutro opiszę swój ostatni tydzień spędzony w Wielkiej Brytanii, książkę Na szczęście mleko, wczorajsze zadziwiające spotkanie w Westminster Central Hall, telewizję śniadaniową i przemowę z Reading Agency.

Ale zacznę od ciekawostek. Oto moje wystąpienie z BBC Breakfast Time:
http://www.bbc.co.uk/programmes/p01jq6kd

Sobotnia audycja z Radio 4 ze mną (Tori i yeti):

Skrócona przez Guardiana wersja mojego przemówienia:
(przetłumaczony fragment publikowaliśmy na blogu całkiem niedawno: http://neilgaiman-pl.blogspot.com/2013/10/mamy-obowiazek-uzywac-wyobrazni.html)


A oto co School Library Journal [Dziennik bibliotek szkolnych] pisze na temat próby usunięcia Nigdziebądź w Alamagordo w Nowym Meksyku:

Ale teraz… przekazuję ten blog uroczej Amandzie Palmer. Która jest bardzo piękna i bardzo mądra, ale używa wielkich liter tylko wtedy, kiedy naprawdę musi:

jakieś dwa lata temu neil i ja użyliśmy kickstartera, żeby sprzedać/opłacić nagranie naszego „wieczoru z neilem gaimanem i amandą palmer” w czasie trasy po zachodnim wybrzeżu na jesieni 2011 roku.
przy 3 tys. uczestników zebraliśmy ponad 100 tys. $ i zabraliśmy w trasę dwóch inżynierów dźwięku (wielu z was zna jarona luksa – to jeden z dźwiękowców, z którymi pracuję od dawna – przyprowadził kolegę, kena). nagrali każdy występ w BARDZO DOBREJ JAKOŚCI, a potem spędziliśmy z neilem resztę jesieni i zimy wybierając najlepsze fragmenty z ponad dwudziestu godzin materiału. (to było raczej bolesne). trasa była zupełnie magiczna i wydarzyło się na niej wiele niespodziewanych rzeczy… m.in. nasza fanka zmarł podczas occupy vancouver kilka dni przed naszym przybyciem do tego miasta. jedna z piosenek jest jej zadedykowana. neil zwalczył tremę. ja starałam się pracować nad swoją potrzebą kontrolowania tego, co dzieje się na scenie. oboje nauczyliśmy dawać sobie odpowiednią ilość przestrzeni. każdego wieczoru odpowiadaliśmy na pytania publiczności i niektórymi odpowiedziami zaskakiwaliśmy siebie samych i siebie nawzajem (a więc na albumie znalazł się „wybór najlepszych pytań dla neila i amandy”). głównie przyglądaliśmy się, jak łączą się i mieszają grupy naszych fanów, to było jak wielkie, rodzinne wesele, i byliśmy szczęśliwi, że nie było awantur.
Naszą przyjaciółkę, cynthię von buhler poprosiliśmy o przygotowanie oprawy graficznej (ten wzór to przepiękna wycinanka) i upakowaliśmy całe to zamieszanie na trzech płytach cd. w okolicy bożego narodzenia 2011 udobruchaliśmy fanów czekających na swoje nagrania (ich zrobienie zajęło to DŁUŻSZĄ chwilę), wysyłając wszystkim elektroniczną wersję materiału, który nie znalazł się w końcowej wersji albumu. nazwaliśmy to „preludium do wieczoru z…”
oto alternatywna okładka (nadal ze wzorem cynthii, przeróbki dokonał @indeciSEAN):

i w końcu do wszystkich doszły ich płyty i wszyscy byli całkiem zadowoleni, więc hurra.
tak wyglądała okładka na pierwszej, kickstarterowej wersji albumu

potem nic z tym nie robiliśmy… nie zamieściliśmy tego w sieci, nie wprowadziliśmy do sprzedaży komercyjnej… żadnego iTunesa, żadnego bandcampa, topspina, nic z tych rzeczy. chcieliśmy, żeby albumem mogli się nacieszyć sponsorzy z kickstartera, a przygotowania do nagrywania „Theatre is Evil” szły pełną parą. czekaliśmy więc.
TERAZ – czy raczej za miesiąc – nastąpi moment, który wybraliśmy (ta da!) na wydanie płyty dla szerokiej publiczności… PRAWIE ta sama lista utworów, ale zupełnie nowa okładka (tak żeby wersja kickstarterowa pozostała zupełnie wyjątkowa).
przygotowaliśmy też wersję WINYLOWĄ. Cały komplet zająłby (ech) 6 stron, więc przeprowadziliśmy selekcję raz jeszcze i zdołaliśmy zmieścić wszystko na dwóch płytach.
tak wygląda nowa okładka:

bardzo długo się też zastanawialiśmy nad tym, jakie gadżety możemy dołożyć do albumu – bo wiemy, że uwielbiacie fajne dodatki, a zbliża się gwiazdka.
wybraliśmy rzeczy, które wręczylibyśmy w prezencie przyjaciołom i rodzinie: notesy moleskin (oczywiście gładkie, pieprzyć linie), imbryki i serwetki, kubki i włochate, aksamitne plakaty. próbowaliśmy poukładać je w takie zestawy, żeby zamawianie było jak najłatwiejsze. przedsprzedaż tych zestawów zakończy się ok. 1 listopada. niektóre z nich trafią potem do sklepu internetowego, ale inne niekoniecznie – wszystko zależy od ilości zamówień. oto zestaw „super deluxe” w całej swojej wspaniałości:

CZYLI dla pewności lepiej złożyć zamówienie jeszcze przed halloween… te zamówienia zostaną z pewnością dostarczone przed gwiazdką.
(jak już przy tym jesteśmy: wszystkie zamówienia złożone w sklepie do 1 grudnia też powinny dotrzeć przed świętami, ale nie ręczymy za zagraniczne służby celne, więc…)
celowo wybrałam na tę trasę piosenki, których nigdy dotąd NIE wydałam, ale ogromnie chciałam… piosenki takie jak „dear old house” [kochany stary dom], „gaga, palmer, madonna”, „i wan’t you but i don’t need you” [chcę cię, ale cię nie potrzebuję] oraz „look mummy no hands” [spójrz, mamo, bez trzymanki] świetnie sprawdziły się grane na żywo, ale nie pasowały do „Theatre is Evil”, więc ciążyły mi na sercu. te ich wersje uznaję za oficjalne.
w różnych miejscach w Internecie będzie dużo hałasu, żeby wam o tym wszystkim przypomnieć, a ja mam szczerą nadzieję, że wszyscy zamówicie album w przedsprzedaży, ale jeżeli z jakiegoś powodu się jeszcze wahacie…
19 listopada płyta powinna trafić do sprzedaży w sklepach zwykłych (informacje o tym, w których dokładnie, wkrótce) i internetowych (bandcamp, amazon, iTunes itp.)
CAŁA kolekcja w wersji elektronicznej (trzy albumy + EP z „preludium” – w sumie ponad PIĘĆ GODZIN materiału) będzie dostępna w moim sklepie internetowym od 10$ jeśli jesteście jedną z 3 tys. osób, które wsparły nas na kickstarterze, DZIĘKUJEMY WAM OGROMNIE za uczynienie tego projektu możliwym. bez was by się nam nie udało. a jeśli chcecie pomóc w dalszym ciągu, piszcie recenzje i opisujcie swoje wrażenia na temat albumu (spędziliście z nim już trochę czasu, macie prawo) w komentarzach (albo gdziekolwiek indziej w sieci, bardzo nam pomożecie. a gdziekolwiek piszecie o albumie – załączajcie również link do przedsprzedaży: http://bit.ly/EveningWithPreOrder

oto ostateczna lista utworów:

CD 1: NEIL SOLO
1 – My Last Landlady [Moja ostatnia gospodyni]
2 – The Rhyme Maidens [Rymowane dziewczęta]
3 – The Day The Saucers Came [Dzień, w którym przybyły spodki]
4 – Feminine Endings [Żeńskie końcówki]
5 – The Winter Gardens [Zimowe ogrody]
6 – In Relig Odhráin
7 – The View From The Cheap Seats [Widok z najtańszych miejsc]
8 – I Will Write In Words Of Fire [Kreślić słowa chcę z płomieni]
9 – The Man Who Forgot Ray Bradbury [Człowiek, który zapomniał Raya Bradbuy’ego]
10 – Making A Chair [Robienie krzesła]
11 – 100 Words [100 słów]

CD 2: AMANDA I NEIL
1 – Wprowadzenie: Margaret Cho
2 – Makin’ Whoopee
3 – (Wstęp do “The Problem With Saints”)
4 – The Problem With Saints [Problem ze świętymi]
5 – Jump (for Jeremy Geidt)
6 – Ask Neil And Amanda [Pytania do Neila i Amandy]
7 – (Wstęp do “Broken Heart Stew”)
8 – Broken Heart Stew (by Amanda) [Potrawka ze złamanych serc]
9 – Poem for Amanda (by Neil) [Wiersz dla Amandy]
10 – Poem for Neil (by Amanda) [Wiersz dla Neila]
11 – Electric Blanket (a duet, feat. Amanda Palmer & Jason Webley) [Elektryczny koc]
12 – Psycho [Psychol]
13 – (Wstęp do I Google You)
14 – I Google You [Googluję cię]

CD3: AMANDA SOLO
1 – I Want You, But I Don’t Need You [Chcę cię, ale cię nie potrzebuję]
2 – (Wstęp do “Dear Old House”)
3 – Dear Old House [Kochany, stary dom]
4 – (Wstęp do “Gaga, Palmer, Madonna: A Polemic”)
5 – Gaga, Palmer, Madonna: A Polemic [Gaga, Palmer, Madonna: polemika]
6 – (Wstęp do “Judy Blume”)
7 – Judy Blume
8 – I Don’t Care Much (with Lance Horne) [Nie zależy mi]
9 – Map Of Tasmania [Mapa Tasmanii]
10 – (Wstęp do “Do You Swear To Tell The Truth, The Whole Truth & Nothing But The Truth So Help Your Black Ass”)
11 – Do You Swear To Tell The Truth, The Whole Truth & Nothing But The Truth So Help Your Black Ass [Czy przysięgasz mówić prawdę, samą prawdę i tylko prawdę, tak ci dopomóż twój czarny tyłek]
12 – (Wstęp do “I Will Follow You Into The Dark”)
13 – I Will Follow You Into The Dark (for Ashlie Gough) [Pójdę za tobą w ciemność – dla Ashlie Gough]
14 – Look Mummy, No Hands [Spójrz, mamo, bez trzymanki]
15 – Ukulele Anthem [Hymn na ukulele]

Bonus: PRELUDIUM DO WIECZORU Z… (dostępne z wersją elektroniczną)
1 – Intro
2 – Ampersand [znak &]
3 – Runs in the Family [To rodzinne]
4 – Shoggoth’s Old Peculiar
5 – Blake Says [Blake mówi]
6 – Forbidden Brides of the Faceless Slaves in the Secret House of the Night of Dread Desire [Zbłąkane oblubienice złowieszczych oprawców w bezimiennym domu nocy potwornego pożądania]
7 – Do You Swear To Tell The Truth, The Whole Truth & Nothing But The Truth So Help Your Black Ass [Czy przysięgasz mówić prawdę, samą prawdę i tylko prawdę, tak ci dopomóż twój czarny tyłek]
8 – Zombies and Shy People [Zombie i nieśmiali ludzie]
9 – Drinking With John Wilmot, 2nd Earl of Rochester [Picie z Johnem Wilmotem, drugim hrabią Rochester]
10 – Making Mixtapes [Robienie składanek]
11 – Everyone Should Have a Hobby That Could Kill Them [Każdy powinien mieć hobby, które może go zabić]
12 – It Was All Going So Well [Wszystko szło tak dobrze]
13 – On-Stage Dating Service [Sceniczny serwis randkowy]

ZAMÓWIENIA MOŻNA SKŁADAĆ TUTAJ.
RAZ JESZCZE: ZAMAWIAJCIE PRZED 1 LISTOPADA, ŻEBY ZDĄŻYĆ PRZED ŚWIĘTAMI!!!
Jeżeli macie pytania, na które nie ma tutaj odpowiedzi, eric jest kochany i pomoże wam TUTAJ, na forum.
I zróbcie coś dla nas: JAK JUŻ ZAMÓWICIE, podzielcie się linkiem i radością z innymi, przekażcie dalej! proszę? Niech znajomi pozazdroszczą wam aksamitnych plakatów!
BONUS dla Australii/Nowej Zelandii: @POSstore ma do wygrania 1 z 10 egzemplarzy LIMITOWANEJ EDYCJI 7’’ vinyla… więcej szczegółów na http://bit.ly/AFP7inch
OCH!! I JESZCZE JEDNA RZECZ NA KONIEC!!
NOWY JORK (i okolica):żeby uświetnić wydanie płyty, dodaliśmy (drugi) WIECZÓR Z NEILEM I MNĄ w PIĄTEK 22 LISTOPADA w ratuszu miejskim (skoro pierwszy wyprzedał się bardzo szybciutko).
bilety jeszcze SĄ, ale szybko się rozchodzą. Możecie kupić je TUTAJ. To będzie kilka fajnych wieczorów.
….

Dodam tylko, że ostateczny termin zamawiania imbryków wkrótce minie, więc jeśli chcielibyście taki, zamówcie już teraz na http://bit.ly/AnEveningWithPresale:

1 komentarz:

Pawel_Piskadlo pisze...

Gratuluję niezwykle ciekawych przeżyć.
Pozdrawiam