poniedziałek, 3 czerwca 2013

Opowieść marcowaNeil zapytał:
Z jaką postacią historyczną kojarzy wam się marzec?

@MorgueHumor odpowiedziała:
Anne Bonny i jej szubrawcze serce, marząca o własnym statku.


Opowieść marcowa


„Wiemy jedynie, że jej nie stracono.”
Daniel Defoe, A General History of the Robberies and Murders of the Most Notorious PiratesW wielkim domu było zbyt ciepło, więc wyszły we dwie na ganek. Daleko na zachodzie zbierało się na burzę. Już teraz błyskało się, a nieprzewidywalne porywy zimnego wiatru stanowiły dla nich ochłodę. Siedziały dystyngowanie na huśtawce, matka z córką, i rozmawiały o tym, kiedy mąż kobiety miał wrócić do domu, gdyż zabrał statek z tytoniem do dalekiej Anglii.

Mary, licząca sobie lat trzynaście, tak urocza, z taką łatwością dziwiąca się wszystkiemu, rzekła:

- Zaiste, jestem rada, że wszyscy piraci poszli na stryczek i ojciec powróci do nas cały i zdrów.

Uśmiech jej matki był łagodny i wyraz jej twarzy nie zmienił się, gdy odpowiedziała:

- Nie mam ochoty rozmawiać o piratach, Mary.


 
***Gdy była dziewczynką, ubierała się jak chłopiec, by zatuszować skandal wywołany przez jej ojca. Nie przywdziała kobiecych sukni dopóki nie znalazła się na statku płynącym z Cork do Karoliny z ojcem i matką, jego służącą i kochanką, którą w Nowym Świecie miał zwać żoną.


Podczas tej podróży pokochała po raz pierwszy, odziana w strój, do którego nie nawykła, niezdarna w dziwnych sukniach. Miała jedenaście lat, a jej serca nie skradł żaden marynarz, a sam statek: przesiadywała na dziobie, obserwując, jak brunatny Atlantyk przetacza się pod nią, słuchając krzyku mew i czując, że z każdą chwilą oddala się od Irlandii i starych kłamstw, które tam pozostawili.


Gdy dobili do brzegu, z żalem rozstała się ze swoją miłością i nawet, gdy jej ojcu powodziło się na nowych ziemiach, ona marzyła o skrzypie lin i łopocie żagli.


Jej ojciec był dobrym człowiekiem. Uradował go jej powrót i nie wspominał o czasie, gdy jej nie było: ani o młodym człowieku, którego poślubiła, o tym, jak ów zabrał ją do Providence. Wróciła do swojej rodziny po trzech latach, z dzieckiem u piersi. Twierdziła, że jej mąż zmarł i mimo mnożących się plotek i opowieści, nawet najzłośliwsze języki nie odważyły się głosić, że Annie Riley to Anne Bonny, piracka dziewka, pierwszy oficer Czerwonego Rackhama.


- Gdybyś walczył jak mężczyzna, nie zginąłbyś jak pies. - powiadano, że były to ostatnie słowa wypowiedziane przez Anne Bonny do mężczyzny, który uczynił ją ciężarną.

***

Pani Riley przyglądała się igraszkom błyskawic, gdy usłyszała pierwsze pomruki dalekiego grzmotu. W jej włosy wkradła się już siwizna, a lico miała równie jasne, jak wszystkie majętne kobiety w okolicy.

- Jakby strzał armatni! - powiedziała Mary (Anne nadała jej imię, które nosiła jej własna matka, a także najlepsza przyjaciółka z czasów, gdy przebywała z dala od domu.


- Skąd u ciebie takie pomysły? - zapytała jej matka, sztywno. - W tym domu nie rozmawiamy o strzałach armatnich.


Wtedy spadł pierwszy marcowy deszcz, a pani Riley zaskoczyła swoją córkę, podnosząc się z huśtawki i wychylając się ganku na deszcz/ulewę, tak, że zmoczyła jej twarz, jak morska piana. Było to zachowanie dość niezwykłe dla kobiety tak szacownej.


Gdy deszcz spryskał jej twarz, wyobraziła sobie siebie: jako kapitana własnego statku, wokół nich kanonada, zapach prochu niesiony słoną bryzą. Pokład jej statku byłby szkarłatny, by zamaskować rozlaną podczas bitew krew. Wiatr wypełniałby wybrzuszone żagle z hukiem tak głośnym, jak strzał armatni, gdy abordowaliby kupiecki statek, wzięliby wszystko, czego by zapragnęli, klejnoty, czy  też złoto, a potem, gdy minęłoby już szaleństwo - gorące pocałunki jej pierwszego oficera...


- Matko - odezwała się Mary. - Zdaje mi się, że rozmyślasz o jakimś wielkim sekrecie. Uśmiechasz się tak osobliwie.


- Acushla, mój głuptasku – powiedziała jej matka. Po czym dodała:

- Myślałam o twoim ojcu. - mówiła prawdę. W marcowym wietrze niosło się szaleństwo.

Brak komentarzy: