piątek, 9 marca 2007

O Neilu

Neil Gaiman już od dawna jest jednym z najlepszych twórców nowoczesnego komiksu, a także książek dla osób z różnych grup wiekowych. W Słowniku Biografii Literackich figuruje jako jeden z dziesięciu najlepszych żyjących postmodernistów. Tworzy prozę, poezję, filmy, teksty piosenek, artykuły, komiksy i dramaty.

Jak dotąd jego najważniejsze dzieła to bestsellerowa komiksowa seria Sandman oraz nagrodzona w wielu krajach tytułem książki roku powieść Amerykańscy bogowie, która doczekała się też nagród Hugo, Nebula, Bram'a Stokera, SFX oraz Locus, była nominowana do wielu innych, m.in. World Fantasy Award i Minnesota Book Award. W 2009 r. jego powieść Księga cmentarna otrzymała prestiżowe nagrody Hugo, Locus oraz Newbery, a ekranizacja Koraliny w reżyserii Henry'ego Selicka została nominowana do Oscara za najlepszy film animowany. Jego najnowsza powieść, pierwsza od lat przeznaczona dla dorosłych, Ocean na końcu drogi została wybrana przez czytelników Brytyjską Książką Roku 2013. Gaiman już trzykrotnie odwiedził Polskę - pierwszy raz w 2003 roku w czasie promocji Koraliny. Ponownie odwiedził nas w marcu 2007 r. aby promować swoje zbiory opowiadań Rzeczy ulotne oraz M jak Magia, natomiast trzy lata później powrócił z okazji wydania książki Odd i lodowi olbrzymi oraz nowej edycji Chłopaków Anansiego. Obiecał, że przed zakończeniem promocyjnych wojaży odwiedzi nas raz jeszcze.

Neil urodził się i wychował w Anglii, teraz mieszka w USA. W jakiś sposób udało mu się przekroczyć pięćdziesiątkę, ale wciąż wygląda jakby przydała mu się wizyta u fryzjera. Ma troje dzieci i żonę, amerykańską wokalistkę Amandę Palmer.

Brak komentarzy: