Zdjęcia ze spotkania z "Chłopakami Anansiego" w Białołęckim Klubie Książki

czwartek, 1 marca 2012

List otwarty twórców i artystów do Waszyngtonu

List otwarty twórców i artystów do Waszyngtonu

My, niżej podpisani muzycy, aktorzy, reżyserzy, pisarze i producenci, zarabiamy na życie tworzonymi przez siebie dziełami. Jesteśmy również użytkownikami internetu.

Chcielibyśmy w tym liście wyrazić poważny niepokój spowodowany ustawami PROTECT IP Act (PIPA) oraz Stop Online Piracy Act (SOPA).

Jako zawodowych twórców, naruszenia praw autorskich dotykają nas bardzo osobiście. Piratctwo handlowe jest głęboko nieuczciwe, a wszechobecne przecieki filmów i muzyki jeszcze przed ich premierą zakłócają integralność naszej twórczości. Jesteśmy wdzięczni za podjęte przez polityków kroki mające na celu ochronę naszych dzieł.

Tak jak reszta naszego społeczeństwa ogromnie skorzystaliśmy na wolnym i otwartym dostępie do internetu. Pozwala on nam na kontaktowanie się z fanami i dotarcie do nowej publiczności. Za pośrednictwem usług i mediów społecznościowych takich jak Facebook, Twitter i YouTube bezpośrednio komunikujemy się z milionami fanów i porozumiewamy się z nimi w sposób, jaki jeszcze kilka lat temu był nie do wyobrażenia.

Niepokoi nas szeroki zakres władzy nadawany przez ustawy SOPA i PIPA, który może ułatwić jej nadużycia oraz zaszkodzi funkcjonowaniu legalnych usług, na których polegamy. Ustawy te pozwalają na blokowanie całych witryn przed dopełnieniem właściwych procedur prawnych, ze szkodą dla użytkowników korzystających z nich zgodnie z prawem. W efekcie twórcy i artyści, tacy jak my, poddani będą cenzurze.

Obawiamy się, że PIPA i SOPA nie będą mieć istotnego wpływu na piractwo, w odróżnieniu od szkód, jakie mogą wyrządzić usługom działającym w internecie zgodnie z prawem. Piractwo internetowe jest szkodliwe i należy się nim zająć, ale nie kosztem cenzorowania kreatywności, tłamszenia innowacji i blokowania nowych, legalnych metod dystrybucji cyfrowej.

Namawiamy Kongres do wykazania się najwyższą ostrożnością i zadbania, by by wolny i otwarty internet, za pośrednictwem którego wielu artystów promuje i rozpowszechnia swoją twórczość, nie stał się przypadkową ofiarą procesów ustawodawczych.


Z wyrazami szacunku,

Aziz Ansari
Kevin Devine, muzyk
Barry Eisler, pisarz
Neil Gaiman, pisarz
Lloyd Kaufman, filmowiec
Zoë Keating, muzyk
The Lonely Island
Daniel Lorca, muzyk (Nada Surf)
Erin McKeown, muzyk
MGMT
Samantha Murphy, muzyk
OK Go
Amanda Palmer, muzyk (The Dresden Dolls)
Quiet Company
Trent Reznor
Adam Savage, autor efektów specjalnych (Pogromcy mitów)
Hank Shocklee, producent muzyczny (Public Enemy, The Bomb Squad)
Johnny Stimson, muzyk

z http://stopthewall.us/artists/

Brak komentarzy:

 
Copyright 2009
Original theme by WP Themes Creator, modified by VARALI, main graphics by KUNDAGI