piątek, 4 lipca 2014

Jak Borsuk trafił do Carnegie Hall?

Neil napisał we wtorek 18 lutego 2014 r. o 23:58

W ubiegłym roku zostałem zapytany, czy nie zechciałbym przeobrazić się w swojego ulubionego bohatera literackiego z okazji wystawy w oksfordzkim Muzeum Opowieści. Z osobistych powodów wybrałem Borsuka z O czym szumią wierzby


Kiedy już uznany fotograf Cambridge Jones zrobił mi zdjęcie w kostiumie Borsuka, na herbatę wpadł Philip Pullman i dopiero znacznie później dotarło do mnie, że w czasie naszej rozmowy wciąż byłem ucharakteryzowany (można posłuchać jak dyskutujemy o tym i o wielu innych rzeczach w rozmowie z Oxford Playhouse.)Jeśli chcecie wiedzieć, jakie miałem powody, by wybrać Borsuka lub za kogo do swojej fotografii przebrał się pan Pullman, będziecie musieli wybrać się na wystawę 26 Postaci w Storytelling Museum w Oksfordzie między 5 kwietnia i 2 listopada. Tam dowiecie się wszystkiego, zobaczycie mnie jako Borsuka, Terry’ego Pratchetta jako Williama Browna (z Po prostu William) i całą resztę. Wszystkie potrzebne informacje można znaleźć na http://www.storymuseum.org.uk/26Characters.Dzisiaj ogłoszono nominacje do nagrody Audie za najlepszy audiobook. Z radością zobaczyłem, że Ocean na końcu drogi, którego jestem narratorem, jest nominowany w dwóch kategoriach (Fikcja i książka czytana przez autora lub autorów), byłem zachwycony, że Upadek królów Ellen Kushner i Delii Sherman, w którego nagraniu wziąłem udział i który stanowi część serii „Neil Gaiman prezentuje” również nominowano do dwóch nagród (dramat audio i nagranie z udziałem wielu wykonawców), a mało nie oszalałem ze szczęścia, kiedy spostrzegłem, że John Hodgman został nominowany jako Narrator (wśród mężczyzn) za Wymiar cudów Roberta Sheckleya, kolejny tytuł w serii „Neil Gaiman prezentuje”, zwłaszcza że z zaprezentowania go światu czuję się szczególnie dumny…Ale choć może się to wydać dziwne, największy uśmiech przywołał na moją twarz fakt, że zostałem nominowany do nagrody Audie jako narrator cudzej książki: The Dark Lemony’ego Snicketa jest nominowana w kategorii książek dla dzieci do lat 8. Nie zwykłem być narratorem cudzych książek, ale niestety pan Snicket wie dokładnie, gdzie zakopane są ciała, ma zdjęcia i zmumifikowane dłonie na pamiątkę. A poza tym książka była bardzo krótka – trwa w całości sześć minut.

Zdobyłem już parę Audie i byłem nominowany do kilku innych, więc wszystko mi jedno czy wygram czy nie, ale do diabła, nominacje to wspaniała wiadomość.


Tylko przypominam: chwilowo nie udzielam się w mediach społecznościowych. Nawet te błyskawiczne posty złożone z linków i informacji o biletach i występach Prawda jest jaskinią… zamieszczone dzisiejszego ranka były automatyczne – dzień wcześniej zapisałem je na WhoSay, skąd poszły na Twitter, Tumblr, Facebooka i Google+, kiedy ruszyła sprzedaż.
Co będę robić możecie sprawdzić na stronie Gdzie jest Neil http://www.neilgaiman.com/where/ i warto tam zaglądać raz na jakiś czas, bo będą dodawane nowe rzeczy.

Dla tych, którzy przegapili: 25 czerwca czytam opowiadanie Prawda jest jaskinią w Warfield z niesamowitym kwartetem smyczkowym FourPlay i obrazami Eddiego Campbella (i nim samym) w tle.

Miejsce: San Francisco, CA. Środa, 20.00 – 22.00.


Potem jadę do Londynu, żeby tam wystąpić 4 i 5 lipca…


Zobaczmy. Powinienem odpowiedzieć na pytanie. Od wieków tego nie robiłem:


Cześć!
Nazywamy się Ina i Simen i chodzimy do szkoły Gausel. Robimy projekt literacki i mamy zapytać pisarza o coś takiego: co pan czytał kiedy pan miał 11-12 lat? Prosimy o szybką odpowiedź.
Z uprzejmymi pozdrowieniami, Ina i Simen :-)

Czytałem wszystko, co wpadło mi w ręce. W tym wieku byłem szczególnie opętany przez Michaela Moorcocka i Harlana Ellisona, Ursulę LeGuin, Rogera Zelaznego i Samuela R Delany’ego, ale przeczytałbym wszystko i to właśnie robiłem.

Brak komentarzy: