Zdjęcia ze spotkania z "Chłopakami Anansiego" w Białołęckim Klubie Książki

piątek, 16 marca 2007

FAQ czyli najczęściej zadawane pytania

Neil często dostaje od swoich czytelników te same pytania, więc stworzyliśmy ten dział jako swego rodzaju kompendium.
Zanim wyślecie do Neila pytanie, sprawdźcie czy odpowiedź na nie juz się tutaj nie pojawiła.


Rady dla pisarzy


Jak można opublikować?


Jak to zrobić? Po prostu.

Piszesz.

Kończysz pisanie.

Szukasz wydawcy, które publikuje "takie właśnie rzeczy", cokolwiek to jest. Wysyłasz im to, co napisałeś (list z pytaniem, czy chcieliby zapoznać się z całością rękopisu lub kilka rozdziałów i streszczenie będą zawsze mile widziane. Koperta ze znaczkiem i adresem zwrotnym zdecydowanie pomaga.)

O ile się nie poddasz, a dysponujesz pewną dozą zdolności, talentu, czy szczęścia - prędzej czy później cię wydrukują.

Ale pozwólcie mi zasugerować coś tym, którzy nie maja pojęcia jak zacząć.

Spotykaj się z redaktorami. Jeśli zajmujesz się SF, horrorem, czy fantasy bywaj na związanych tematycznie konwentach(zwłaszcza na tych większych, mających w nazwie ŚWIATOWY albo OGÓLNOKRAJOWY) gdzie mogą pojawiać się redaktorzy.
Inni wolą romanse albo kryminały. Dołącz do stowarzyszenia – SFWA (Stowarzyszenie Amerykańskich Pisarzy Science Fiction i Fantasy), HWA (Stowarzyszenie Autorów Horrorów), Romance Writers of America albo The Society of Authors (Stowarzyszenie Autorów). Większość tego typu organizacji akceptuje jako członków stowarzyszonych osoby, które nie kwalifikują się do pełnoprawnego członkostwa.

Nawet jeśli nie spotkałeś żadnego redaktora, rozsyłaj swoje prace.

Sterta niezamówionych rękopisów nie jest wcale zła, redaktorzy czerpią wiele przyjemności z wynajdowania pisarzy w takiej masie (Iain Banks i Storm Constantine, obydwaj pisarze po prostu sami rozsyłali rękopisy do wydawnictw) jednak zdarza się to na tyle rzadko, że muszą trafić na coś naprawdę wyjątkowego.

Nie przejmuj się agentami. Jeśli piszesz opowiadania, szukaj miejsc gdzie mogą zostać wydrukowane i zanieś je tam. Z powieściami jest dokładnie tak samo. Napisałem i wydałem 3 książki zanim postanowiłem, że czas znaleźć sobie agenta.

Grupy pisarskie mogą być zarówno dobre jak i złe. Zależnie od uczestników oraz tego, w jakim celu się tam znaleźli.

Koniec końców wszystko co sprawia, że piszesz jest pozytywne. Wszystko, co cię od tego powstrzymuje - złe. Jeśli masz wrażenie, że grupa cię ogranicza, opuść ją.

Inna moja rada: Używaj Internetu.

Wykorzystuj go do czego tylko możesz - społeczności piszących, opinie, współpraca sieciowa, wyszukiwanie różnych rzeczy, poszukiwanie wydawców.

Istnieje, więc korzystaj z tego!

Wierz w siebie. I pisz dalej.

Jak napisać komiks?

Gdy w 1985 zdecydowałem, że chce napisać komiks poszedłem kupić Comics and Sequential Art Willa Eisnera. Gdybym zabierał się za to teraz kupiłbym jeszcze Understanding Comics (Zrozumieć komiks) Scotta McClouda. Przejrzałbym kilka scenariusz (jeden jest umieszczony na tylnej okładce „Krainy Snów”, choć istnieją niezliczone sposoby na napisanie scenariusza komiksowego, a to tylko jeden z nich)

Potem czytałbym mnóstwo komiksów starając się zrozumieć które rzeczy się sprawdzają, a które nie i dlaczego.

Następnie zacząłbym rysowanie komiksu dla siebie, nie do pokazania innym, tylko żeby dowiedzieć się jak przejść z jednego panelu do następnego, z jednej strony na kolejną. Jeśli masz zamiar pracować z artystą, to jest dobry moment żeby się na nim rozejrzeć.

Najlepiej pójdzie ci, jeżeli zdasz sobie sprawę z faktu jak wiele trzeba się dowiedzieć. Większość złych komiksów tworzą ludzie, którzy nie wiedzą, że jest czego się uczyć… (autorzy wielu z nich to pisarze uznani w innych gatunkach). Dość ważne jest też, aby mieć coś do przekazania.

Powodzenia. Pisz dobre komiksy.

Cześć.
Zastanawiałem się, czy masz może dla mnie jakieś wskazówki dotyczące poprawek pracy. Zabieram się za wykańczanie (opowiadań), ale kiedy już skończę i patrzę na to, co zrobiłem czuję coś bardzo nieprzyjemnego w okolicy żołądka. Masz jakieś sugestie skąd brać zdrowy dystans do wygładzania fałdek i osiągać coś, z czego mógłbym być bardziej zadowolony?
Zakłopotany,

Paul

Najlepsze, co mogę Ci poradzić, to po skończeniu pracy odłóż ją do momentu, kiedy będziesz w stanie spojrzeć na nią od innej strony. Skończ opowiadanie, wydrukuj, schowaj do szuflady i pisz inne rzeczy. Gdy będziesz gotowy, wyjmij je i przeczytaj tak, jakbyś nie robił tego nigdy wcześniej. Jeśli znajdziesz rzeczy, z których nie jesteś zadowolony jako czytelnik – popraw je jako pisarz: to właśnie są poprawki

Brak komentarzy:

 
Copyright 2009
Original theme by WP Themes Creator, modified by VARALI, main graphics by KUNDAGI